EuroPar 2022 Program

Wednesday 24 August
08:30RegistrationRegistration desk open: 08:30 - 10:00Room: Wolfson Medical Building Atrium
09:00Keynote: Ewa DeelmanRoom: James McCune Smith 438A
09:30
10:00Coffee Break Room: Wolfson Medical Building Atrium
10:30 Session 1a: Topic 1 Compilers, Tools, and Environments and Topic 8 Multicore and Manycore Parallelism
Room: James McCune Smith 438A
  • CrossDBT: An LLVM-based User-level Dynamic Binary Translation Emulator, Wei Li, Xiaohui Luo, Yiran Zhang, Qingkai Meng and Fengyuan Ren
  • MARTINI: The Little Match and Replace Tool for Automatic Application Rewriting With Code Examples, Alister Johnson, Camille Coti, Allen Malony and Johannes Doerfert
  • Accurate Fork-join Profiling on the Java Virtual Machine, Matteo Basso, Eduardo Rosales, Filippo Schiavio, Andrea Rosà and Walter Binder
  • A hybrid piece-wise slowdown model for concurrent kernel execution on GPU, Nicolás Guil Mata, Jose González-Linares, Bernabé López-Albelda and Francisco Manuel Castro
Session 1b: Topic 2 Performance and Power Modelling, Prediction, and Evaluation and Topic 9 Parallel Numerical Methods and Applications
Room: Yodowitz
  • Characterization of different user behaviors for demand response in data centers, Maël Madon, Georges Da Costa and Jean-Marc Pierson
  • On-the-fly Calculation of Model Factors for Multi-Paradigm Applications, Joachim Protze, Fabian Orland, Kingshuk Haldar, Thore Koritzius and Christian Terboven
  • Relative performance projection on Arm architectures, Clément Gavoille, Hugo Taboada, Patrick Carribault, Fabrice Dupros, Emmanuel Jeannot and Brice Goglin
  • Accelerating Brain Simulations with the Fast Multipole Method, Hannah Nöttgen, Fabian Czappa and Felix Wolf
11:00
11:30
12:00
12:30Lunch Room: Wolfson Medical Building Atrium
13:00
13:30
14:00 Session 2: Topic 3 Schedluing and Load Balancing
Room: James McCune Smith 438A
  • Exploring scheduling algorithms for parallel task graphs: a modern game engine case study, Mustapha Regragui, Baptiste Coye, Laercio Lima Pilla, Raymond Namyst and Denis Barthou
  • Decentralized Online Scheduling of Malleable NP-hard Jobs, Peter Sanders and Dominik Schreiber
  • A Bi-Criteria FPTAS for Scheduling with Memory Constraints on Graphs with Bounded Tree-width, Eric Angel, Sébastien Morais and Damien Regnault
14:30
15:00
15:30Coffee Break Room: Wolfson Medical Building Atrium
16:00 Session 3: Awards & PhD Poster Session
Room: Wolfson Medical Building Atrium
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30Civic Reception City Chambers
George Square
Glasgow
G2 1DU
Thursday 25 Wednesday
08:30RegistrationRegistration desk open: 08:30 - 09:30Room: Wolfson Medical Building Atrium
09:00Keynote: Jose DuatoRoom: James McCune Smith 438A
09:30
10:00Coffee Break Room: Wolfson Medical Building Atrium
10:30 Session 4: Topic 4 Data Management, Analytics, and Machine Learning and Topic 9 Parallel Numerical Methods and Applications
Room: James McCune Smith 438A
  • mCAP: Memory-Centric Partitioning for Large-Scale Pipeline-Parallel DNN Training, Henk Dreuning, Henri E. Bal and Rob V. van Nieuwpoort
  • Analysing Supercomputer Nodes Behaviour with the Latent Representation of Deep Learning Models, Martin Molan, Andrea Borghesi, Luca Benini and Andrea Bartolini
  • Accelerating Parallel Operation for Compacting Selected Elements on GPUs, Johannes Fett, Urs Kober, Christian Schwarz, Dirk Habich and Wolfgang Lehner
  • High-Performance Spatial Data Compression for Scientific Applications, Ronald Kriemann, Hatem Ltaief, Minh Bau Luong, Francisco E. Hernandez Perez, Hong Im and David Keyes
11:00
11:30
12:00
12:30Lunch Room: Wolfson Medical Building Atrium
13:00
13:30
14:00 Session 5: Topic 5 Cluster and Cloud Computing
Room: James McCune Smith 438A
  • A methodology to scale containerized HPC infrastructures in the Cloud, Nicolas Greneche, Christophe Cerin, Tarek Menouer and Olivier Richard
  • Cucumber: Renewable-Aware Admission Control for Delay-Tolerant Cloud and Edge Workloads, Philipp Wiesner, Dominik Scheinert, Thorsten Wittkopp, Lauritz Thamsen and Odej Kao
  • Multi-objective Hybrid Autoscaling of Microservices in Kubernetes Clusters, Angelina Horn, Hamid Fard and Felix Wolf
14:30
15:00
15:30Coffee Break Room: Wolfson Medical Building Atrium
16:00 Session 6: Miscellaneous
Room: James McCune Smith 438A
  • Carbon Cost of Euro-Par
  • Chess Timer Talks
16:30
17:00
17:30Walking Tour of the University Meeting Point: Wolfson Medical Building Atrium
18:00Banquet DinnerDoor open 18:00, Call to dinner 19:00Òran Mór
Top of Byres Road
Glasgow
G12 8QX
18:30
Friday 26 Wednesday
08:30RegistrationRegistration desk open: 08:30 - 09:30Room: Wolfson Medical Building Atrium
09:00Keynote: Domenico TaliaRoom: James McCune Smith 438A
09:30
10:00Coffee Break Room: Wolfson Medical Building Atrium
10:30 Session 7a: Topic 6 Theory and Algorithms for Parallel and Distributed Processing
Room: James McCune Smith 438A
  • Two-Agent Scheduling with Resource Augmentation on Multiple Machines, Vincent Fagnon, Giorgio Lucarelli, Clement Mommessin and Denis Trystram
  • IP-LSH-DBSCAN: Integrated Parallel Density-Based Clustering through Locality-Sensitive Hashing, Amir Keramatian, Vincenzo Gulisano, Marina Papatriantafilou and Philippas Tsigas
  • GraphGuess: Approximate Graph Processing System withAdaptive Correction, Morteza Ramezani, Mahmut Kandemir and Anand Sivasubramaniam
  • Deterministic Parallel Hypergraph Partitioning, Lars Gottesbüren and Michael Hamann
Session 7b: Topic 7 Parallel and Distributed Programming, Interfaces and Languages
Room: Yodowitz
  • OmpSs-2@Cluster: Distributed memory execution of nested OpenMP-style tasks, Jimmy Aguilar Mena, Omar Shaaban, Vicenç Beltran, Paul Carpenter, Eduard Ayguade and Jesus Labarta Mancho
  • Generating Work Efficient Scan Implementations for GPUs the Functional Way, Federico Pizzuti, Michel Steuwer and Christophe Dubach
  • Automatic Parallelization of Python programs for Distributed Heterogeneous Computing, Jun Shirako, Akihiro Hayashi, Sri Raj Paul, Alexey Tumanov and Vivek Sarkar
11:00
11:30
12:00
12:30Lunch Room: Wolfson Medical Building Atrium
13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30

Accepted Papers

  • Deterministic Parallel Hypergraph Partitioning by Lars Gottesbüren and Michael Hamann
     
  • Exploring scheduling algorithms for parallel task graphs: a modern game engine case study by Mustapha Regragui, Baptiste Coye, Laercio Lima Pilla, Raymond Namyst and Denis Barthou
     
  • OmpSs-2@Cluster: Distributed memory execution of nested OpenMP-style tasks by Jimmy Aguilar Mena, Omar Shaaban, Vicenç Beltran, Paul Carpenter, Eduard Ayguade and Jesus Labarta Mancho
     
  • Two-Agent Scheduling with Resource Augmentation on Multiple Machines by Vincent Fagnon, Giorgio Lucarelli, Clement Mommessin and Denis Trystram
     
  • A methodology to scale containerized HPC infrastructures in the Cloud by Nicolas Greneche, Christophe Cerin, Tarek Menouer and Olivier Richard
     
  • High-Performance Spatial Data Compression for Scientific Applications by Ronald Kriemann, Hatem Ltaief, Minh Bau Luong, Francisco E. Hernandez Perez, Hong Im and David Keyes
     
  • Decentralized Online Scheduling of Malleable NP-hard Jobs by Peter Sanders and Dominik Schreiber
     
  • A Bi-Criteria FPTAS for Scheduling with Memory Constraints on Graphs with Bounded Tree-width by Eric Angel, Sébastien Morais and Damien Regnault
     
  • GraphGuess: Approximate Graph Processing System with Adaptive Correction by Morteza Ramezani, Mahmut Kandemir and Anand Sivasubramaniam
     
  • Analysing Supercomputer Nodes Behaviour with the Latent Representation of Deep Learning Models by Martin Molan, Andrea Borghesi, Luca Benini and Andrea Bartolini
     
  • Accelerating Brain Simulations with the Fast Multipole Method by Hannah Nöttgen, Fabian Czappa and Felix Wolf
     
  • Accelerating Parallel Operation for Compacting Selected Elements on GPUs by Johannes Fett, Urs Kober, Christian Schwarz, Dirk Habich and Wolfgang Lehner
     
  • Generating Work Efficient Scan Implementations for GPUs the Functional Way by Federico Pizzuti, Michel Steuwer and Christophe Dubach
     
  • Characterization of different user behaviors for demand response in data centers by Maël Madon, Georges Da Costa and Jean-Marc Pierson
     
  • A hybrid piece-wise slowdown model for concurrent kernel execution on GPU by Nicolás Guil Mata, Jose González-Linares, Bernabé López-Albelda and Francisco Manuel Castro
     
  • On-the-fly Calculation of Model Factors for Multi-Paradigm Applications by Joachim Protze, Fabian Orland, Kingshuk Haldar, Thore Koritzius and Christian Terboven
     
  • Relative performance projection on Arm architectures by Clément Gavoille, Hugo Taboada, Patrick Carribault, Fabrice Dupros, Emmanuel Jeannot and Brice Goglin
     
  • mCAP: Memory-Centric Partitioning for Large-Scale Pipeline-Parallel DNN Training by Henk Dreuning, Henri E. Bal and Rob V. van Nieuwpoort
     
  • IP-LSH-DBSCAN: Integrated Parallel Density-Based Clustering through Locality-Sensitive Hashing by Amir Keramatian, Vincenzo Gulisano, Marina Papatriantafilou and Philippas Tsigas
     
  • CrossDBT: An LLVM-based User-level Dynamic Binary Translation Emulator by Wei Li, Xiaohui Luo and Fengyuan Ren
     
  • Cucumber: Renewable-Aware Admission Control for Delay-Tolerant Cloud and Edge Workloads by Philipp Wiesner, Dominik Scheinert, Thorsten Wittkopp, Lauritz Thamsen and Odej Kao
     
  • Automatic Parallelization of Python programs for Distributed Heterogeneous Computing by Jun Shirako, Akihiro Hayashi, Sri Raj Paul, Alexey Tumanov and Vivek Sarkar
     
  • Semantic Code Replacement: Automatic Application Rewriting with Code Examples by Alister Johnson, Camille Coti, Allen Malony and Johannes Doerfert
     
  • Accurate Fork-join Profiling on the Java Virtual Machine by Matteo Basso, Eduardo Rosales, Filippo Schiavio, Andrea Rosà and Walter Binder
     
  • Multi-objective Hybrid Autoscaling of Microservices in Kubernetes Clusters by Angelina Horn, Hamid Fard and Felix Wolf

Gold Sponsors

Red Hat
sicsa

Silver Sponsors

Xilinx